Sdílejte článek
15.7.2021

Lidé se zdravotním postižením nebo chronickým onemocněním chtějí a nutně potřebují změnu sociálního systému

Zkoumali jsme zkušenosti, analýzy a studie a našli klíčové body, které je třeba v sociálních službách změnit. V květnu jsme představili tři pilíře nutné ke změně systému péče:

1. Systém sociální podpory a péče je nepřehledný a složitý.  A porozumět mu je pro většinu lidí téměř nemožné. Když ale něčemu nerozumíte, nemůžete pak ani vědět, zda dostáváte skutečně optimální pomoc. První navrhovanou změnou je koordinovaná podpora a provázení tímto systémem, díky které bude možné najít pro každého ten nejvhodnější způsob pomoci.

2. Současné rozhodování o tom, kdo dostane a jaký příspěvek na péči je nelogické a nespravedlivé. Druhá změna přináší spravedlivé posouzení potřeb. Takové, kde se rozhoduje podle skutečný potřeb lidí a podle situace, ve které se nacházejí, a podle toho, kolik podpory a jak náročnou péči potřebují.

3. A co když bydlíte na místě, kde není v dostupném okolí žádná sociální služba? Třetí změnou musí být místně i časově dostupné sociální služby s podporu každému, kdo ji potřebuje. Bez ohledu na místo jeho bydliště.

Zajímá vás víc? Podívejte se na záznam celé tiskové konference a prezentaci s detailnějším popisem pilířů.