Sdílejte článek
1.7.2022

Reportáž ze Senátu: Měníme systém podpory lidí s postižením a jejich rodin

Pojďme se ještě jednou vrátit do Senátu Parlamentu ČR. V něm nešlo o nic menšího než o zlepšení kvality života lidí s postižením a jejich rodin.

Aliance na půdě horní komory Parlamentu představila závěry své obsáhlé analýzy, v níž identifikovala 3 klíčové oblasti sociálního systému, které si nutně žádají změnu. Jde o naše známé trio: 1️⃣ koordinovanou podporu a péči, 2️⃣ spravedlivé posuzování potřeb a 3️⃣ dostupné služby.

📙 Závěry naší analýzy přichází v momentu, kdy se připravuje novela zákona o sociálních službách. Pokud se do ní povede námi navržená opatření začlenit, mohlo by v horizontu několika let výrazně zlepšit situaci stovek tisíc lidí, kteří mají kvůli svému postižení vyšší nároky na podporu.

Vlastní prosazení takové změny je však už na politicích a političkách. Podle paní senátorky Šárky Jelínkové by se měla chystaná novela všech tří uvedených oblastí dotknout. Aliance bude dělat vše proto, aby byla v procesu připrav odborným partnerem jak našim voleným zástupcům a zástupkyním, tak státní správě.

Držte nám palce ✊. Změna je možná.